ATMEGA88-20AU ---- 8-bit Microcontroller with 8K Bytes In-System Programmable Flash
Mega Source Elec.Limited
Contact Now
Brand Name : ATMEL
Certification : ROHS COMPLIANT
Model Number : ATMEGA88-20AU
MOQ : 5 PCS
Price : Contace sales group 1
Packaging Details : Contact for Sample
Delivery Time : Within 3days
Payment Terms : T/T in advance, Paypal, Western Union
Supply Ability : 600
Contact Now
Quick Detail:
8-bit Microcontroller with 8K Bytes In-System Programmable Flash
Specifications:
Datasheets
ATMEGA48/88/168(V) Summary
ATMEGA48,88,168(V) Datasheet
Product Photos
32-TQFP
Product Training Modules
megaAVR Introduction
Standard Package
250
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Embedded - Microcontrollers
Series
AVR® ATmega
Packaging
Tray
Core Processor
AVR
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I /O
23
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C